Kiedy należy zatrudnić profesjonalnego korektora?

Kiedy należy zatrudnić profesjonalnego korektora? post thumbnail image

Język pisany wciąż jest jednym z najpowszechniejszych kanałów utrwalania wiedzy i nic nie wróży jakiejś rewolucji w najbliższym okresie. Za pomocą języka pisanego porozumiewamy się z bliskimi oraz przyjaciółmi na czatach, tworzymy listy zakupów, notujemy wiadomości z wykładów, uzupełniamy arkusze, co pozwala na skuteczne funkcjonowanie w życiu.

Najczęściej bezbłędność pisma, gramatyczna czy co do stylistyki, nie ma istotnego znaczenia dla jego funkcjonalności, ale czasami jest przeciwnie. Szczególnie ma to zastosowanie w przypadkach pisania listów motywacyjnych oraz curriculum vitae lub pism urzędowych, czyli wniosków skierowanych do ludzi dla nas nieznanych i zatrudnionych przez organizacje, od których zamierzamy coś uzyskać. Chochliki w takowym podaniu potrafią działać negatywnie na wrażenia adresata i przebieg całej sprawy, której dotyczy źle napisany list. Stąd też należy przygotowywać te pisma w dobrych programach do edycji tekstu, które pomogą nam zapobiec pojawieniu się przynajmniej niektórych błędów, albo pokazać je komuś sprawdzonemu do przejrzenia.

Ale co w sytuacji tekstu o dużo pokaźniejszej wielkości, który bywa przygotowywany z zamiarem możliwego opublikowania? Wtedy nieodzowne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego korektora, który za odpowiednią opłatą odciąży piszącego w żmudnym sprawdzaniu stron w poszukiwaniu błędów, oraz da gwarancję, że nasza twórczość nie przysporzy nam ujmy przed ewentualnymi odbiorcami.

Ogółem, dbałość w temacie warstwy językowej tekstu powinna być proporcjonalna do jego celu tudzież objętości. Im istotniejszy i obszerniejszy jest tekst, tym słuszniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pracy wprawnego korektora.

Related Post